Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.
Jeste li propustili aktivacijsku email poruku?
02. Ruj. 2014, 21:12:58

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Vijesti
Molimo nove članove da čitaju i pridržavaju se
PRAVILA FORUMA
kako bi isti ostao pregledan.

Zahvaljujemo,
AiM Tim

New man in town

P.pw - Shorten urls and earn money!
Izmjeni temu

Statistika
Ukupno Postova: 244605
Ukupno Tema: 4873
Online danas: 22
Online ikada: 7506587
(05. Lis. 2006, 19:00:37 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu. « natrag naprijed »
 Str: [1] 2 3 4 5 ... 12 Dolje Ispis
Autor Tema: Bolesti kunića,simptomi bolesti i liječenje  (Posjeta: 47571 )
astrid
Kompić ovisnik o forumu

Spol: Ženski

« : 23. Vel. 2006, 01:29:17 »

Citat:
dandeee napisao/la:

Promjene i simptomi u ponašanju

Mnogo bolesti koje se pojavljuju u kunića su uzrokovane nepravilnom
njegom i hranjenjem. Vlažna stelja, nečisti kavezi, pokvarena hrana,
nemarno hranjenje i održavanje, premalo  kretanja  ili previše stresa
oslabljuje njihov imunitet i osjetljivim na stvaranjem bolesti.  Za uspješno liječenje važno je otkriti znakove bolesti što ranije možete.

Sljedeće promjene u ponašanju su odmah zamjetljive kad znate svog   patuljastog kunića dobro i pažljivo ga promotrite:
1. Kunić ne dolazi k vama kao inače kad mu nudite hranu
2. Kad nema zdrav apetiti i jede jako malo ili uopće ne jede 
3. Kunić sjedi u svojem kavezu nezainteresiran ni za što ili  je potpuno povučen u svojoj maloj kućici   
4. Njegove uši se ne okreću u smjeru izvora zvuka kao inače: samo su polu-uspravljene ili položene prema natrag do vrata 
5. Ako je u oštroj boli, kunićeve oči su nepomične i on škripi svojim zubima. Kad je mnogo druge buke , lako možete ne čuti  taj zvuk

Što prije zapazite promjene u ponašanju, odmah se konzultirajte s veterinarom.

Lista znakova bolesti

Oči: izgubile svoj živi sjaja, izgledaju tmurno i mutno.

Krzno: bez sjaja i dlaka je oštrija nego da leži uz tijelo.

Stolica: u zdravih kunića su dobro-oblikovane male kuglice. Njihova boja je crno-smeđa do zeleno-smeđe.

Mokraća: u zečeva, boja  mokraće varira od svijetlo žute do smeđe-crvene, no smeđe-crvena nije znak bolesti. Boja je izazvana hranom, naprimjer, ako vaš patuljasti kunić preferira mrkvu i zeleno, pojavit će se intenzivnija boja. 

Tjelesna  temperatura: u zdravih zečeva kreće se između 38.5° C do 39.5° C. Nenormalne temperature i prehlade su znakovi bolesti
« Zadnja izmjena: 23. Vel. 2006, 20:12:30 astrid » Evidentirano
Vinka
Gost
« Odgovor #1 : 27. Vel. 2006, 15:10:03 »

Znači ipak je smeđe-crvena mokraća normalna.Takva je Vinina pa mi nije bilo jasno jel to normalno ali očito je.Ona jede samo Prestige junior (stara je oko 2 mjeseca) pa joj očito to uzrokuje takvu mokraće.Nema šta drugo biti jer voće i povrće još nije ni okusila.
Evidentirano
zlocka
Dobra vila foruma
Guardian Angel

Starost : 29
ljubimaca: 9

NATURAhay - prirodno je ipak prirodno...

« Odgovor #2 : 27. Vel. 2006, 15:11:56 »

Ako je krv, može biti upala mjehura.
Zato dobro gledaj kakva je mokraća odmah čim se popiški.
Evidentirano

dajem svojim kunićima salatu, da, i to mokru salatu. nikada nemaju proljev. mokro povrće ne izaziva proljev niti išta drugo...
astrid
Kompić ovisnik o forumu

« Odgovor #3 : 27. Vel. 2006, 15:28:29 »

Hm...
čitala sam da je moguće da nesterilizirane ženke imaju crveniju mokraću. Uz to mokraća može biti normalna, pa kasnije oksidirati, pa izgleda crveno. Naravno, uz sve to skupa i hrana tome pridonosi.
Probati ću se malo više oko toga raspitati, pa tu napišem.
Evidentirano
Vinka
Gost
« Odgovor #4 : 27. Vel. 2006, 15:44:38 »

Evo upravo me počastila friškom lokvicom (baš nije najpedantnija glede korištenja WC-a) i lokvica je narančasta,očito ona na zraku brzo oksidira ili je nekad tamnija nekad svjetlija.ne znam.
Evidentirano
astrid
Kompić ovisnik o forumu

« Odgovor #5 : 27. Vel. 2006, 15:54:46 »

http://www.rabbit.org/journal/3-1/red-urine.html

tu ima nešto malo o urinu općenito.
Piše ono što sam i mislila - krv u urinu je dosta rijetka, ali crveni urin nije. Najčešće je posljedica pigmentacije biljaka - a biljaka ima u kupovnoj hrani, a i pigmentacije.
Poršvljaj malo, ova stranica je inače jako dobra za kuniće, stručni tekstovi koje najčešće pišu ili veterinari ili iskusni vlasnice. Na dosta stranica se može naći dezinformacija i raznih gluposti, na ovoj još nisam naletila na takvo što.
Kasnije ću sastaviti neki tekstić o tome, sad sam na zubima zamoraca 
Evidentirano
zlocka
Dobra vila foruma
Guardian Angel

« Odgovor #6 : 12. Lip. 2006, 09:42:04 »

Mislim da je Livy bubin!!!
Ujutro je skakutao, penjao se k meni na krevet, lizuckao me, a čim sam se digla, on se ščučurio ispod stola i ni makac.
Prve 4 točke u tekstu zadovoljava, nije došao na papanje ujutro, odbio je poslasticu, nije jeo zelenjavu kaj sma im donjela, sjedi  na sijenu i ne ferma me ni ono što mu pričam, niti da ga mazim - ništa!

Idem ga promatrati.

P.S. Ujutro sam pronašla zapišan kavez i to crveno! Ne narančasto, već crveno. Pazila sam danas i stavila ga na tutu i bilo je normalna mokraća, pa je u 3min pocrvenila. Kuglica isto ima.
Sad se izvalio na sijenu, al mi nije jasno zašto neće jest, on bi pojeo sve kaj mu daš (po novom od kad je Zrinka kod nas)
Idem probat s malticom.
Evidentirano

dajem svojim kunićima salatu, da, i to mokru salatu. nikada nemaju proljev. mokro povrće ne izaziva proljev niti išta drugo...
diddlina
Gost
« Odgovor #7 : 12. Lip. 2006, 11:39:24 »

kad ga onako "tjeras" jel skace ili hoda? prati ga kako ce se razviti ponasanje, za sljedeca 2, 3 sata.

moju laly je znalo 2, 3 puta uhvatiti, da nista nece jesti, samo sjedi u cosku, nece skakati, nego hoda -> i onda nakon nekoliko sati od jednom je zivnula, tko da nista nije bilo. ali jednom ju je drzalo cijeli dan, pa sam osla navecer kod vet, imala je malo problema sa stomakom.

probaj malo mu dirati stomak, dali je tvrd, kako reagira na dodire.
Evidentirano
dandee
Global Moderator
Druid

Spol: Muški
Starost : 18
ljubimaca: 1

« Odgovor #8 : 12. Lip. 2006, 11:49:48 »

tak je moj, crveno se popišao, i sam pod stolom natepihu se stisnuo i ništa. poslije ga je prošlo 

prati ga, i stanje njegovo, moj jedini savjet  :G :mig2:
Evidentirano

Gubitnici su oni koji prestaju pokušavati
zlocka
Dobra vila foruma
Guardian Angel

« Odgovor #9 : 12. Lip. 2006, 20:54:44 »

Evo tek se sad trgnuo. Nije ga ni maltica natjerala na papanje, nije ju htio ni pomirišat a prodao bi se za nju.
Iz Vrbovca smo donjeli "svježeg" sijena, pa su oboje navalili na njega, tak fino miriši, al njemu je gušt sjediti baš na sijenu, a i ispustiti pokoju kuglicu. Gotove hrane bap i nije jeo, dala sam mu palete koje sam kupila u Belugu prije nego je Zrinka došla. Pio je i vodice. Nadam se da ga neće takva stanja lupat svakodnevno.
Evidentirano

zeljac-Ka
Gost
« Odgovor #10 : 27. Ruj. 2006, 13:35:16 »

Evo imam u rukama "KUNIĆARSTVO" od autora Antona Gjuića,a gdje jako lijepo piše o bolestima kunića,raspoznavanju bolesti i načinu liječenja,pa koristim priliku,a uz dopuštenje moderatora,to prenesem u zasebnu temu
Bolesti kunića,simptomi i terapija:
STAFILOKOKOZA-apscesi,gnojni prištevi,kraste na šapama,a potom i po tijelu, terapija: specifični antibiotici kao što su Pentard,Benzapen,Bivacin prah za gnjezdo, odmah učiniti: odstranjivanje oboljelih kunića,dezinfekcija opreme i objekata,stalna kontrola gnijezda
MIKSOMATOZA- edemi i kožni apcesi na njušci,glavi i ušima,kao i na genitalijama,kremasti iscjedak iz nosnica i očiju,terapije nema već treba odmah odstraniti zaražene životinje,preventivno cijepljenje,stalna dezinfekcija objekata u kojima su kunići
PSEUDOTUBERKOLOZA- obilne vodenaste dijarije i brzi gubitak težine,tuberula u limfnim čvorovima, terapija: Fuvicin pulvis,Neo-Teramicin,OTC sa vitaminima,Gentamicin prah,stalna higijena objekata i dezinfekcija
DIJAREJA (virusna)- jaka dijareja,brzi gubitak težine i uginuće, terapije nema,djelovati preventivno odstranjivanjem stres-čimbenika,dezinfekcija
TULAREMIJA- apatija(potištenost),ne uzima hranu,čirevi,sepsa,uginuće, terapija: Tetraciklin,Sulfa-preparati,dezinfekcija i stroga higijena
MASTITIS- oboljele mliječne žljezde-tople i bolne,povišena pemparatura,terapija: Pentard,Benzapen i Ampicilin
SALMONELOZA- depresija,povraćanje,vaginalni iscjedak,uginuće, terapija:Sulfadimidin,Chloramphenicol,Fuvicin odstraniti oboljele kuniće i dezinfekcija objekata
NEKROBACILOZA - gnojni prištevi,rane na šapama terapija:Lokalni antibiotici,Bivacin prah i Dermosprej,redovita kontrola životinja
ŠUGA UŠIJU- kraste u uhu,svrbež,nemir životinje, terapija: sumpor+jod,50%ulje+50% petrolej,obavezna dezinfekcija i kontrola životinja svakog tjedna
ŠUGA KOŽE- jako perutanjegubitak dlake,stvaranje čvorića ili krasti na koži, premazati oboljela mjesta Aluganom,dezinfekcija objekata i svakodnevni pregled životinja
ŠUGA DLAKE- Jako perutanje,osobito na leđima,slab svrbež, premazati oboljela mjesta otopinom alugana, dezinfekcija i redovita kontrola kunića
SUZNO OKO- suzenje iz očiju,gubitak dlake oko očiju, terapija:kapati kuniću u oko 2%-tnu bornu kiselinu i mazati Clorapenicholom masti
KOKCIDIOZA JETRE ILI CRIJEVA- lončast trbuh(napuhnut),proljevaste stolice,ugibanje, terapija: kokcidiostatici(sulfa-preparati),suha dijeta,preventivno kokcidiostatici
« Zadnja izmjena: 27. Ruj. 2006, 15:21:33 zlocka » Evidentirano
zlocka
Dobra vila foruma
Guardian Angel

« Odgovor #11 : 27. Ruj. 2006, 13:40:31 »

Obavezno je naglasiti da se javite veterinaru ako uočite simptome
ovo je više vodič za vas, ako veterinar nije stručan, kako bi to mogli učiti i promijeniti ga
Evidentirano

zeljac-Ka
Gost
« Odgovor #12 : 27. Ruj. 2006, 13:52:54 »

Obavezno je naglasiti da se javite veterinaru ako uočite simptome
ovo je više vodič za vas, ako veterinar nije stručan, kako bi to mogli učiti i promijeniti ga

Točno,pa ni ne može se bez veterinara i postavljanje njegove dijagnoze ništa poduzimati,navode se samo bolesti,opis bolesti i da li za istu ima lijeka,te koji je to lijek,kao i raspoznavanje bolesti,ali liječenje se obvezatno prepušta veterinaru :mig2:
Evidentirano
zlocka
Dobra vila foruma
Guardian Angel

« Odgovor #13 : 27. Ruj. 2006, 14:16:20 »

nema ništa o pastareli?
to je onak opasna i česta bolest
Evidentirano

zeljac-Ka
Gost
« Odgovor #14 : 27. Ruj. 2006, 14:33:48 »

nema ništa o pastareli?
to je onak opasna i česta bolest

Ima,ima,ali sam je preskočio,a sada ću Vam napisati kaj piše o toj bolesti:
PASTERELOZA- simptomi su akutni rinitis,kronična upala bronhija i pluća,genitalne infekcije s gnojnim iscjedkom iz vagine,konjuktivitis i iscjedak iz oka
terapija: Trisulfon pulvis,Sulfadimidin 32%,Trimetosul SD,Geomicin prah i Fuvicin
Preventiva: odgovarajuća ventilacija,odstraniti amonijak,dezinfekcija i stroga higijena prostora gdje se kunić nalazi.
Vidiš da ima,ali sam je preskočio,ako još kaj primjetiš da nema,budem pogledao
Evidentirano
 Str: [1] 2 3 4 5 ... 12 Gore Ispis 
« natrag naprijed »
Skoči na:  

Zeko i prijatelji portal | Powered by SMF 1.1.13. © 2005, Simple Machines LLC. All Rights Reserved. Epsilon / TinyPortal v0.9.8 © Bloc